כבר מזמן הבנו שהפלסטיק לא הולך לשום מקום. כעת יש צורך לדאוג כי פסולת הפלסטיק לא תטביע אותנו. על כן, אנחנו בעטיפית, התחלנו בייצור מוצרים התומכים בקיימות ומיחזור, ע"י שימוש בחומרים מתכלים וממוחזרים, ועל ידי שימוש בפולימר אחד בלבד בייצור השקית

מי היה מאמין, אי שם בתחילת שנות ה-30 של המאה הקודמת, כאשר הפוליאתילן נולד, שפלסטיק יתפוס נתח כה נכבד בחיי היום-יום שלנו? כמות המוצרים מפלסטיק נמדדת במיליונים מדי יום ואין תחום עליו תחשבו שלא מעורבים בו מוצרים אלו. בהתאם למגוון השימושים גם צורות העיבוד של החומר הכל-כך ורסטילי הזה רבות: אקסטרוזיה, הזרקה, ניפוח, כבישה ועוד.

אולם, אם יש דבר אחד שהתחוור במהלך עשרות שנות שימוש, הוא שהפלסטיק לא הולך לשום מקום והוא כאן כדי להישאר שנים רבות. מחקרים מצאו כי פסולת פלסטיק החשופה לאוויר פולטת גזי חממה מזיקים לאורך זמן, כאשר קצב פליטתם מתגבר בד בבד עם התפרקות הפלסטיק לחתיכות ופירורים קטנים. כמות הפלסטיק העצומה החשופה לאוויר הופכת את הגזים הנפלטים ממנה למקור משמעותי מסך גזי החממה שמגיעים לאטמוספרה, התורמים בפועל לאפקט ההתחממות הגלובלית.

בישראל, אומץ פתרון ההטמנה ומעל 80% מהפסולת הביתית מנותבת לשם. אולם זאת תופסת עתודות קרקע רבות ובמקרה של תקלה באיטום, מזהמת אותן. על כן, בשנים האחרונות הבינו כי הפתרון האמיתי למצב הוא לקיחת אחריות על הפסולת ושימושה מחדש על ידי מיחזור.

מיחזור, נשמע פשוט, אבל לא כל כך

שפע הסוגים השונים של הפלסטיק, והעדר תשתיות מתאימות, מקשים על צמצום משמעותי של הפסולת. ואכן, כיום רק כתשעה אחוזים מכלל פסולת הפלסטיק העולמית עוברת מיחזור. אם נתמקד לרגע בעולם האריזות, היות והן עשויות לרוב מחומרים רב שכבתיים ותערובת פולימרים, לא ניתן למחזרן מכיוון שלא ניתן להפריד בין השכבות השונות.

אחת מדרישות המפתח בייצור אריזה מתמחזרת היא שהאריזה תהיה עשוייה מפולימר אחד (Mono Material). מגמה זו הולכת וצוברת תאוצה, בעיקר בתחום אריזות המזון והמכלים השונים. לדוגמא אריזה מבוססת מפוליאתילן בלבד, תסומן בסימון ארבע בתוך משולש, ותתמחזר ללא שום בעיה בזרם המיחזור של פוליאולפינים. זאת גם אם היא עשויה מסוגים שונים של פוליאתילן.

השקיות של עטיפית – מתמחזרות בקלות

אנחנו בעטיפית, מייצרים את המגוון הרחב של השקיות שלנו, בעיקר מפוליאתילן. רוב השקיות תהיינה עשויות מ-LDPE, פוליאתילן בצפיפות נמוכה, אשר יניב שקיות גמישות, עם עמידות לקרע ויכולת נשיאה של משקלים שונים, אפילו עד 30 ק"ג. עבור שקיות קשיחות ודקות, אנחנו נייצר מ-HDPE, פוליאתילן בצפיפות גבוהה, אשר עמיד בטמפרטורות גבוהות יותר ומתאים למגוון שימושים בתחום אריזת המזון ברשתות הקמעונאות. אולם הכי חשוב – את כל השקיות שלנו ניתן למחזר בזרם המיחזור של הפוליאתילן – זרם מיחזור נפוץ ומקובל בעולם כולו.

ייצור מחומרים ממוחזרים

תחום נוסף בו אנחנו משקיעים מאמצים הוא ייצור מוצרים מחומרים ממוחזרים, ובפרט ב-PCR – חומרים ממוחזרים לאחר שימוש צרכני. במילים אחרות, מדובר בחומר ממוחזר שמקורו במוצרים שסיימו את השימוש שלהם אצל הצרכן הסופי ועברו תהליך מיחזור. קיים קושי לקבל חומר ממוחזר ברמת איכות גבוהה, כאשר אנחנו בעטיפית נמצאים בקשר רק עם ספקים המתחייבים לחומרים איכותיים.

שימוש בחומרים ממוחזרים הופך להיות דרישה רגולטורית, במיוחד באירופה, שם קיימת מגמה של הכנסת אחוזים הולכים ועולים של חומר ממוחזר למוצרי הפלסטיק עד שנת 2030. כמו כן, שימוש בחומר ממוחזר יכול להוריד עלויות ייצור, היות ומחירו זול יותר מחומר גלם בתולי.

פעילים גם בייצור שקיות מחומרים מתכלים

לעיתים לא ניתן לבצע הפרדת פסולת על מנת ליעדה למיחזור. במקרים כאלה פלסטיק מתכלה יכול להוות פתרון. אנחנו בעטיפית שוקדים על פיתוחים שונים לשקיות המורכבות מחומרים מתכלים. חומרים אלו יאפשרו לשקיות להתפרק חזרה לאבני היסוד מהן הן מורכבות, וזאת בניגוד לשקיות סטנדרטיות שמתפרקות לאורך תקופה של מאות שנים אפילו, ומהוות זיהום סביבתי. החומרים המתכלים הללו מורכבים ממקורות מתחדשים, כמו קנה סוכר ותירס, וכך מצמצמים את השימוש המזהם במשאבים מבוססי נפט.

אריזות מחומרים המתכלים בקומפוסט מתאימות במיוחד לשימוש ביתי, וניתן להשליכן לקומפוסטר יחד עם שאריות המזון ללא חשש. המזון ואריזתו המתכלה יתפרקו בטווח זמן של כמה חודשים ללא נזק לסביבה או לקומפוסטר עצמו.

במידה ואתם מעוניינים להתחיל פרוייקט משותף לייצור שקיות התומכות בקיימות ובמיחזור, פנו אלינו ונשמח להעמיד לרשותכם את אנשי הפיתוח וההנדסה המנוסים והמיומנים שלנו לתכנון וייצור השקית הנכונה עבור היישום שלכם.